Politická strana 4 VIZE
Méně stresu - více lásky
... nenadává na společenskou situaci, ale hledá způsoby, jak ji vylepšit ...
Pondělí, 11 prosinec 2023
Zasílání novinek

Chci být informován o činnosti


Volby
Volby Senát 2006 - Ivo Patta
Volby Strakonice 2006
Volby PS 2006
Úvaha o ČEZu PDF Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 1
SlabéVynikající 
Napsal Jaromír Jahelka   
Úvaha o ČEZu:

 Jaromír Jahelka zaslal straně 4 VIZE úvahu o tom, jak stát by mohl "žít" z vlastnictví velké nadnárodní firmy ( a tou by se mohla podle autora stát firma ČEZ). Úvaha má nepochybně svá slabá místa, nicméně i tento přístup patří k teoretickým modelům zajišťování příjmů do státního rozpočtu. Jestli tento model je skutečně prakticky realizovatelný je už samozřejmě druhá věc. Jako další teoretické modely zajištění příjmů mohou být například: Zavedení jen DPH třeba ve výši 40 %, ostatní daně a pojištění zrušit atd.

Výzva pro čtenáře: Pokud máte vymyšlený nějaký netradiční model zajišťování příjmů pro státní rozpočet či daňový model, napište nám. Uveřejníme ho na našich stránkách.

Problém ČEZ z pohledu občana ČR:

Co je ČEZ? Velká monopolní společnost, která je už minimálně ve 4 evropských státech a je z 67% vlastněna ministerstvem financí ČR. Platíme za elektřinu několikrát víc, než je její výrobní cena? Ano. Byla by cena nižší, kdyby byla nějaká skutečná konkurence? Ano, o něco málo.Byla by cena nižší, kdyby byl podnik privatizován? Ne, možná by cena i o pár procent stoupla. Byla by cena nižší, kdyby byl větší podil obnovitelných zdrojů? Ne naopak vyšší. Např. výroba elektřiny z solarní energie stojí 25kč/kwh, takže prodejní je kolem 30kč. Je v lidských silách být závislí jen na obnovitelných energetických zdrojích? Ne, to si myslí pouze Rakušani a možná strana zelených, ale pravděpodobně ani ta.

Teda pokud nechcete mít zapnuté elektrické spotřebiče tři hodiny denně, nebo podobné drastické omezení spotřeby. Možná později po postavení orbitálních slunečních elektráren. Kam jdou zisky ČEZu? 27% do státni kasy, 13% akcionářum a a zbývajícich 60% do rezerva investic (nákup jiných společností, stavba elektráren). Jakou má tedy ČEZ hodnotu? V roce 2005 měl ČEZ příjem 125 miliard (12,5% státního ozpočtu), zisk 22 miliard, stát získal 6 miliard na dividendách. Za poslední tři roky se příjem i zisk více než zdvojnásobil. Nepředpokládam, že by se to dělo i nadále stejnou rychlostí, ale co kdyby.... Kdyby se zisk z dividend zdvojnásobil co tři roky, tak za 24 let by stát na dividendách vydělával 1536 miliard korun ročně, což by bylo zhruba 150% nynějšího státniho rozpočtu a nemuseli bysme platit daně, pouze učty za elektřinu!!!

Dejme tomu, že by se při privatizaci počítala cena akcií jako je dnes. ČEZ by byl rodán za 400 miliard, což je 40% ročního rozpočtu. Nevím jak vám, ale mi by se rozhodně vyplatilo nechat si čez a případně i o celý přijít i jen za možnost, že za 24 let bych nemusel platit daně!!! Co se dneska stane s 400 miliardami korun? Uplně zmizí. Tady se zamazne nějaký ten bankrot, tady se zvýši sociálni dávky, tady důchod, jinde pokuta za prohraný soud, pokud budeme mít štestí, tak se postaví kousek dálnice a konec. Prachy jsou fuč.

Místo toho si představte, kdyby takové kapesní království jako je Česko vlastnilo nadnárodní společnost a navíc energetiku. Představte si, že by nám EU zvýšila daň na pivo. Nějakou nešťastnou náhodou by se zkratovalo elektrické vedení v Bruselu a úředníci by byli týden potmě, protože vedení společnosti by bylo v hospodě s ostatními čechy a zapíjelo smutek. Za to by samozřejmě byla nějaká pokuta, ale učitě by to za to stálo.

Jen tím chci říct, že čez je naše národní bohatství stejně jako pivo, chleba, knedlíky, Škodovka a pěkné holky. Dnes pivovary a Škodovku vlastní zahraniční společnosti. Zbrojovku nám prodali a nechali zkrachovat, slovensko odtrhnout a jistě přijdete i na další české poklady o které jsme přišli. Už nám zbývá jen chleba, knedlíky, pěkné holky a ČEZ. Necháme rozkrást i ten poslední zbytek pokladů? Volba je na vás, ale já bych si zvolil raději možnost 0% daň z přijmů osob, 0% daň DPH a 30% daň ze zisku firem za 25 až 50 let.

Netvrdím, že se tak stane, ale mé výpočty vycházejí z údajů na stránkach ČEZu. Že je to nereálne? Z 10 milionů lidí vytřískal ČEZ ČR 6 miliard, z tří miliard lidí by to bylo při stejném poměru 1800 miliard, takže by na české daně stačilo 2 miliardy plátcu elektřiny což je zhruba 35% obyvatelstva Země. A jestli si někdo myslí, že za 30 let nebudou celosvětové trhy, tak je to pořádný antiglobalista. Jediné o co jde, je udržet si vlastnictví a to i přes trojnásobné nabídky aktuálni ceny. Elektřinu,vodu, jídlo a oblečení budou lidé potřebovat pořád, ropu nikoli!
Malý Pepíček

Možná Vás také zajímá

  1. Zásady politika strany 4 VIZE
  2. Reklama, která informuje, ano, reklama, která ovlivňuje, ne
  3. 4 VIZE nabízí web zdarma
  4. Vize pro Evropu - dobrovolná spolupráce
  5. Bydlení - právo na minimální přístřeší

Přidat jako oblíbený (26) | Citujte tento článek na svých webovkách | Shlédnutí: 29028 | E-mail

Komentáře (5)
RSS komentáře
1. 20-06-2007 15:13
 
sluneční energie
Ano, elektrárna v Portugalsku má takové parametry. Ovšem je 11 megavatů špičkový nebo průměrný výkon (včetně noci a zimy)? Jak se dá porovnat 11MW solarni elektrarna (největší na světě a na nejslunnějším místě evropy) s 1000MW jaderným reaktorem? 
 
Já osobně jsem pro co největšího využívani alternativních zdrojů energie, ale s rozumem. Pokud mi u baraku bude vrčet obří větrák 100 dni v roce, asi nebudu zrovna šťastný. 
 
Co se týče vyhořelého jaderného paliva, chtělo by to najít opuštěné místo na světě a postavit tam druhý černobyl. (Teď nenarážim na výbuch, ale na radioaktivitu, která tam je.) 
 
Chtělo by to (např. ostrov) kde by se svážel radioaktivní odpad z celého světa a ukládal do hlídaného podzemí. (Minimálně jeden takový komplex už existuje). A pokud by jej vlastnila ČR, bylo by to fajn. Za vyhořelé jaderné palivo bychom dostali zaplaceno 2x. Poprvé za zbaveni světa nebezpečného odpadu a podruhé za prodej odpadu pro recyklaci a spaleni v těžkovodních elektrárnach. Jednou přírodní uran dojde a lidi se rádi vráti k odpadu, bylo by fajn ho najit na 1 místě a né po celem dně moří. 
 
Rozdíl mezi těžkovodní a lehkovodní elektrarnou je v tom, že těžkovodní páli i odpad z lehkovodní a vytváři odpad s kratší dobou poločasu rozpadu. Tudíž i kratší doba skladováni. 
 
S jaderným odpadem je to teď jako před pár lety s železným šrotem. Nikdo ho nechtěl a vykupoval se za 10 až 50 haléřu kilo. Dnes se situace změnila (6 až 9 let) a železo se vykupuje za 3 až 5 korun. Nejsem si jist, zda 900% nárust se za 9 let dá zvládnout v normalních akciich (nepočitejme spekulanty, kteří mají informace dopředu) V bance je to nemožné.
Host
 
MalyPepicek
2. 15-06-2007 17:42
 
energie
Milý malý Pepíčku! 
Údaj o solární elektrárně v Portugalsku jsem Ti napsal proto, abys zkontroloval čísla, jež uvádíš ve svém článku o ČEZu. 
Slunečních elektráren je více než jen ta v Port., návratnost je tedy zřejmá ( v případě té na Šumavě snad 10 let).  
Privatizace ovšem přinese zdražení pro spotřebitele, soukromý subjekt přece vstupuje do firmy, aby vydělal, viz plynárenství atd.. V případě privatizace půjde do stát. rozpočtu čím dál méně. Soukromému kapitálu je možné umožnit vstup na energ. trh jiným způsobem. 
Ještě maličkost - v případě jaderné energetiky jsou kdovíjak spočítané náklady, nutno vážit, že odpady jsou radioakt. a budou muset být skladovány stovky let. V případě ,kdy zdrojem energie jsou uhlí a pod., jsou kdovíjak započítány náklady spojené s ohříváním planety. Zelení jem málo křičí!
Host
 
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
3. 12-06-2007 09:24
 
sluneční elektrárna
V Portugalsku dali do chodu nejvýkonnější solární elektr. na světě. Cena: 78,5 mil.dolarů, 11 megawattů, pro 8tis. domácností. Na ploše as 80 fotbal. hřišť. 52tisíc solárních modulů.  
Zdroj: Metropolitní expres 30.3.07 pátek č.64, wwwexpresdenik.cz
Host
 
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
4. 25-04-2007 16:57
 
sluneční elektrárna
Ještě bych dodal: 
Kdybych měl pravomoci rozhodovat o ČEZu, provedl bych tyto změny: 
-Zvýšil bych podíl státu ve firmě na 80% 
-zbývajícich 20% akcii by mohli vlastnit pouze čeští občané žijící na území ČR 
-Snížil bych výdaje na divinedy na 20% z nynějších 40% 
-nechal bych postavit 5 nových, TĚŽKOVODNÍCH jaderných elektráren na našem území (minimálně jednu poblíž rakouských hranic) 
-Po jejich postavení bych zakonzervoval všechny uhelné elektrárny, čímž bych vydělal peníze za prodej limitu CO2 
-Prodával bych do zahraničí tolik elektřiny, aby začali být i Německo a Francie závislé na našem pidistátečku. 
-Založil bych kontrolní komisi na kontrolu toků peněz z ČEZu(kam přesně jdou). Podmínka členství by byla prokázaný úplatek = smrt. 
-Vydal bych Pepičkuv dekret proti prodeji ČEZu, nebo jeji části (akcii,podniku, nikoli udržbářského auta) do cizich rukou. 
-kdo by poruši Pepíčkuv dekret, přišel by o veškerý majetek, včetně jeho rodiny a ztratil by české občanství. Takto odprodaná část by byla konfiskována ČR bez náhrady. (Vychcaný milionář si měl přečíst české zákony, než něco koupí)
Host
 
MalyPepicek
5. 13-04-2007 13:10
 
státní příjmy
Nejprve je třeba určit, co stát vlastně nutně platit musí, např. se pokusit důchody vyjmout od státu úplně, převodem na rodinné účty odbourat státní starost o počet obyvatel z tohoto důvodu. 
Dále kompetence ministerstev a jejich úřadů upravit jen na nutné a snížit počty, zrušit rozpočtové organizace a PO všech úrovní ( při snížení daní mohou dále působit jako obchodní společnosti i za předpokladu žití z darů, které ovšem samy získají přímo), auditovat všechny státní firmy, určit oprávněnost být pod státem a pokud tak zůstanou, učit je hospodařit způsobem bežným v soukromém sektoru, tedy změnit způsob jejich příjmů na povinnost tvořit ziskové aktivity) 
Daně - pokud možno plánovat jen nepřímé = DPH, spotřební, ale s důslednou kontrolou pomocí SW a na základě krátkých, bezvyjímkových zákonů 
otočit výběr daní, vybírá obec a nahoru sune určené procenta ( obec má zájem o své podnikatele, navíc v počátku daně z příjmu do určené maximální výše by by vypisovala sama a nedováděla vůbec)  
oblast práva - soudům se platí, a navíc jsou tzv, nezávislé, tudíž nastavit pravidla povinností a oprávnění, a nechar je žít z vlastních příjmů 
u policie cosi mírně obdobného, nastavit systém na skutečný výkon a odměnu za něj, ne za příslušnost 
 
 
atd.atd. ale nejprve je nutno vyhrát volby, tedy mít do nich připravené kompletně a plně všechny zákony a změny
Host
 
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Aktualizováno ( Úterý, 24 červenec 2007 )
 
< Předch.   Další >
Poslední příspěvky
 
© 2023 Politická strana 4 VIZE
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
Design by Mamboteam.com | Powered by Mambobanner.de