Politická strana 4 VIZE
Méně stresu - více lásky
... nenadává na společenskou situaci, ale hledá způsoby, jak ji vylepšit ...
Domů arrow Programové teze arrow Bydlení - právo na minimální přístřeší
Úterý, 27 únor 2024
Zasílání novinek

Chci být informován o činnosti


Volby
Volby Senát 2006 - Ivo Patta
Volby Strakonice 2006
Volby PS 2006
Bydlení - právo na minimální přístřeší PDF Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 7
SlabéVynikající 
Napsal Zdeněk Macura   

Bydlení - právo na minimální přístřeší ( také o podporách a regulaci nájemného)

Každému člověku by měla být dáno právo na minimální přístřeší bez ohledu na to, jestli má peníze nebo ne.

Připomeňme si starý příběh: Když Bůh vyhnal Adama a Evu z ráje, řekl Adamovi: " V potu tváře budeš dobývat svůj chléb".

A tak Adam s Evou byli vrženi do tvrdé reality a museli se začít starat sámi. Na druhou stranu jim však Bůh zachoval minimální důstojnost a dal jim kožené suknice, aby zakryl jejich nahotu (jinými slovy nezůstali úplně s "holým zadkem").

Podobně by tomu tak mělo být i se státní politikou bydlení. Každý by se měl starat o své bydlení sám, "v potu tváře budeš dobývat svoje bydlení". To znamená ideálně žádné příspěvky, podpory, regulace nájemného atd. (vyjímka jsou specifické případy pracujících rodičů s dětmi), ovšem ne zas tak, aby člověk skončil bez střechy nad hlavou anebo se musel stresovat, že takto skončí (jinými slovy, aby nezůstal s holým zadkem) Proto by mělo existovat právo na minimální přístřeší. Stačí maličká místnost, sprcha, záchod. Každému člověku by měla být zachována aspoň minimální důstojnost, aby se nemusel špinavý povalovat po ulici, spávat v tramvajích či v papírových krabicích anebo žít ve stresu, že takto dopadne. Náklady na takové přístřeší jsou 1000 - 1500 Kč měsíčně. Celkově po zrušení všelijakých podpor by na tom státní rozpočet ještě bohatě vydělal.

Strana 4 VIZE sestavila 10 hlavních  důvodů proč by mělo existovat právo na minimální přístřeší, více zde.

Poznámka: Výše uvedený přístup nevylučuje případný státní program pro snadnější možnost bydlení v rodinných domech, jako je uvedeno v tezi Rodinný dům snadněji. V tomto programu se totiž nejedná o poskytování finanční pomoci lidem, ale podporu vzniku automatické výroby rodinných domů (podpora může být jen legislativní). V případě takto levně vyrobených domků by si lidé museli zaplatit plnou cenu, pokrývající všechny výrobní náklady.

 


Možná Vás také zajímá

  1. Zásady politika strany 4 VIZE
  2. Reklama, která informuje, ano, reklama, která ovlivňuje, ne
  3. Vize pro Evropu - dobrovolná spolupráce
  4. 4 VIZE nabízí web zdarma
  5. Nevyžádaná reklama

Přidat jako oblíbený (15) | Citujte tento článek na svých webovkách | Shlédnutí: 16672 | E-mail

Komentáře (2)
RSS komentáře
1. 15-02-2007 13:11
 
Reakce na komentář Petra
Ahoj Petře,  
dík za komentář, článek nemá za cíl být příliš detailní, ale pouze nastiňuje základní koncepci a ta zkráceně říká: "Každý se stará sám, ale nikdo by neměl zůstat pod mostem" s tím ovšem, že mohou existovat projekty jako je "Rodinný dům snadněji". Pokud se chceš pustit do více detailů, tak zkus něco dát dohromady. 
 
Co se týká ganzoniéry a nákladů 1000,- 1500 .-, sám jsem stavěl barák, který má v druhém patře skoro 6 takových garzonek a vím jaké jsou skutečné náklady. Není to víc než 200000.- na jednu, což přepočteno na hypotéku na dvacet pět let se rovná měsíční splátce do 1500.-. Já ale navíc nemám na mysli garzonku, ale jen prázdnou malou místnost, třeba jen 9m2, kde jsou náklady ještě menší.  
A proto nemluvím o bytu, ale o minimálním přístřeší. Cena milión korun, je komerční cena s padesátiprocetním ziskem a garzonkou 40 m2. 
Těch 1000 .- 1500.- by člověk v krájní nouzi ani neplatil, takže by problém bezdomovectví úplně vymizel. Konkrétní implementaci v praxi nemám ještě promyšlenou, ale věřím, že by se určitě našel nějaký vhodný vyhovující model.
Host
 
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
2. 15-02-2007 11:51
 
Bydlení
Článek mi přijde příliš obecný, neobsahuje žádné údaje, které by něco říkaly. Uvádíš zde, co říká bůh, ale neuvádíš, kolik dává stát dnes a kolik by bylo třeba, kolik dává stavebním pojišťovnám, proč není státní stavební pojišťovna, aby všechny peníze vydané státem šly na daný účel a ne na konta soukromá. Proč není státní politika bydlení, vždyť byt je rozhodující položka v lidském životě. Není zde ani hrubá rozvaha, kolik je lidí, kteří ať dělají, co dělají, na byt s jejich výplatou nedosáhnou. Není zde zmíněno, proč zanikla svépomocná družstení výstavba, pro kterou by možná akce "Rodinný dům snadněji" by byla jako šitá na míru. 
Maličká místnost, sprcha a záchod je už garsoniera a ta stojí přes milion a pro rodinu to stejně není řešení a bezdomovec na to nesežene. Taky by mě zajímalo, jak se dojde k částce 1000-1500 kč za minimální bydlení.
Host
 
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Aktualizováno ( Pátek, 29 červen 2007 )
 
< Předch.   Další >
Poslední příspěvky
 
© 2024 Politická strana 4 VIZE
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
Design by Mamboteam.com | Powered by Mambobanner.de